Stambeni i nestambeni prostor zgrade koja je u suvlasništvu više stanara potrebno je održavati čistim, urednim i funkcionalnim. Isto vrijedi i za sve potrebne popravke i adaptacije na zgradi, a sredstva za to izdvajaju se iz zajedničke pričuve.
Pričuva predstavlja novčane uplate svih suvlasnika zgrade u svrhu pokrivanja troškova njezina održavanja. Sredstva koja vlasnici stanova te zgrade mjesečno izdvajaju, prikupljaju se i koriste u trenutku kada je potrebna određena sanacija na zgradi.
Ona može uključivati redovito održavanje i čišćenje zajedničkih dijelova zgrade ili njezinih uređaja, njihovih popravaka i zamjene uslijed kvara, zatim u svrhu osiguranja zgrade pri nekom osiguravajućem društvu i drugo.
Dakle, s naglaskom na zajedničke prostorije zgrade, iz pričuve se mogu izdvojiti sredstva za ličenje, zamjenu krova, servis dizala, popravke, keramičarske radove, čišćenje kanalizacije…
Popravci na zgradi mogu biti nužni i hitni, a u oba se slučaja koriste sredstva za oodržavanje zgrade odnosno iz pričuve.
Nužni popravci su oni radovi koji uključuju sanaciju pročelja i krova, nosivih zidova i stupova, konstrukcije između katova i temelja, zatim dimnjaka i njegovih vodova, zamjenu instalacija u zajedničkim dijelovima zgrade, izolaciju zidova…
Hitni popravci, kao što sama riječ kaže nastali su kao iznenadna potreba za saniranjem štete. U takvim slučajevima može se koristiti sredstva iz pričuve kada su u pitanju kvarovi na dizalu zgrade, plinskim instalacijama, sustavu centralnog grijanja, vodovodnoj i kanalizacijskoj mreži, električnim instalacijama, dimnjaku te za štetu koju su prouzrokovale oborinske vode.
Bez obzira na prikupljanje sredstava i materijalnu sanaciju, važna je osobna svijest svakog stanara o vlasništvu nekretnine, njezinom pravilnom održavanju i poštivanju Kućnog reda i mira.
Svaki je stanar zgrade prvi u nizu odgovornih za njezino uredno i čisto stanje.
Treba biti svjestan da narušavanjem kvalitete života drugima, štetimo i vlastitom životnom prostoru. Zato je svaki stanar dužan ispunjavati obaveze koje proizlaze iz njegova vlasništva nad nekretninom. Pravila ponašanja svih suvlasnika zgrade, ali i drugih korisnika njezinih zajedničkih prostorija, propisana su Kućnim redom.
Kućni red puno je više od pukih pravila na papiru, a to dobro znaju oni koji godinama žive u zgradama, i što je još važnije, žive s drugim stanarima pod istim krovom.
Radi se jednostavno o dobrom odgoju, pristojnom ponašanju i dobrosusjedskim odnosima, a kad je to ispunjeno život s drugima je ugodniji.
SUVLASNIK
Suvlasnik stambene zgrade je svaka fizička ili pravna osoba koja je vlasnik posebnog dijela-stana ili drugog prostora u zgradi.
Suvlasnici su dužni po Zakonu o vlasništvu i drugim stvarnim pravima brinuti se za svoj posebni dio vlasništva (najčešće stan, garaža) te sudjelovati i u upravljanju nekretninom-zgradom, odrediti osobu koja će obavljati poslove zajedničkoga upravitelja i osnovati zajedničku pričuvu.
Vlasnik etažnog posebnog dijela nekretnine (stana, poslovnog prostora, garaže, parkirnog mjesta) dužan je brinuti se i održavati taj posebni dio i njemu namijenjene uređaje osobito svjetlovodne, plinovodne, vodovodne, toplovodne i sanitarne uređaje i tako ih održavati da drugim suvlasnicima nekretnine ne nastane nikakva šteta.
Za svu štetu koju drugi suvlasnici pretrpe zbog neizvršenja obaveze održavanja posebnog dijela odgovoran je vlasnik posebnog dijela čija je to bila dužnost.
PREDSTAVNIK SUVLASNIKA (STANARA)
Zakonodavac obvezuje sve suvlasnike na upravljanje zgradom. Međutim kako suvlasnici ne bi zasebno rješavali svoje probleme predviđeno je da svaka zajednica ima svog predstavnika.
Predstavnik suvlasnika/stanara je izabran natpolovičnom većinom od strane svih suvlasnika. Ovlašten je za predstavljanje i zastupanje suvlasnika prema upravitelju i trećim osobama.
Predstavnik suvlasnika/stanara i upravitelj dužni su djelovati kao izvršitelji obveza u ime i za račun suvlasnika i to u skladu s odredbama Međuvlasničkog ugovora, Ugovora o upravljanju, Uredbe o održavanju zgrade te Zakona o vlasništvu i drugim stvarnim pravima.
ZAJEDNIČKA PRIČUVA
Sredstva zajedničke pričuve suvlasnici su dužni po Zakonu o vlasništvu i drugim stvarnim pravima uplaćivati na račun koji će u tu svrhu otvoriti prema utvrđenom godišnjem, odnosno višegodišnjem programu. Sredstva zajedničke pričuve suvlasnici su dužni uplaćivati mjesečno.
Zajednička pričuva namijenjena je za pokriće troškova održavanja i poboljšavanja nekretnine te za otplaćivanje zajma za pokriće tih troškova.
UPRAVITELJ
Suvlasnici nekretnine su dužni poslove upravljanja nekretninom povjeriti upravitelju u skladu s govorom kojega s tim upraviteljem sklapaju.
Upravitelj može biti fizička ili pravna osoba registrirana za obavljanje tih poslova.
Upravitelj upravlja nekretninom u ime i za račun suvlasnika u granicama ovlasti utvrđenih ugovorom
Upravitelj raspolaže sredstvima zajedničke pričuve.
Upravitelj je dužan osobito:
Upravitelj je dužan položiti svakom suvlasniku uredan račun o poslovanju u prethodnoj kalendarskoj godini i staviti mu na prikladan način na uvid isprave na kojima se temelji.
Isto tako dužan je izraditi pregled predviđenih poslova za održavanje i poboljšavanje u narednoj kalendarskoj godini.
Uzajamni odnosi suvlasnika u svezi s upravljanjem i korištenjem nekretnine utvrđuju se ugovorom koji mora biti sklopljen u pisanom obliku (međuvlasnički ugovor).
MEĐUVLASNIČKI UGOVOR
Uzajamni odnosi suvlasnika u svezi s upravljanjem i korištenjem nekretnine utvrđuju se međuvlasničkim ugovorom.
Međuvlasnički ugovor mora sadržavati osobito:
Odluke koje proizlaze iz međuvlasničkoga ugovora obvezuju sve suvlasnike ako je ugovor sklopila većina suvlasnika čiji suvlasnički dijelovi čine više od polovice vrijednosti svih posebnih dijelova nekretnine.
UGOVOR O ODRŽAVANJU
Ugovor o održavanju sklapa se između suvlasnika-predstavnika stanara i upravitelja.
Ovim ugovorom reguliraju se ovlaštenja i obaveze upravitelja.
ODRAŽAVANJE ZGRADA
Sredstva zajedničke pričuve suvlasnici zgrade koriste prema godišnjem odnosno višegodišnjem programu osobito za pokriće troškova:
Sredstva zajedničke pričuve suvlasnici su dužni uplaćivati na poseban račun koji će u tu svrhu otvoriti svi zajedno ili osobe koje suvlasnici ovlaste.
Upravitelj raspolaže sredstvima zajedničke pričuve, pod uvjetima i u granicama utvrđenim ugovorom kojeg upravitelj sklapa sa suvlasnicima.
Ako suvlasnici zgrade međuvlasničkim ugovorom ne urede drukčije, zajedničkim dijelovima i uređajima zgrade smatraju se:
REDOVITI POPRAVCI
Sredstva zajedničke pričuve koriste se za održavanje zajedničkih dijelova i uređaja zgrade u graditeljskom i funkcionalnom stanju i to:
Hitnim popravcima smatra se poduzimanje radova na zajedničkim dijelovima i uređajima zgrade koji se javljaju nenadano i kojima se sprečavaju posljedice za život i zdravlje ljudi kao i veća oštećenja nekretnine, naročito u slučaju:
Upravitelj može obaviti hitne popravke i na posebnom dijelu zgrade ako iste ne obavi vlasnik tog dijela zgrade, a od njih prijeti opasnost ostalim dijelovima zgrade.
U tom slučaju utrošena sredstva zajedničke pričuve dužan je nadoknaditi vlasnik tog dijela zgrade.
Kad upravitelj utvrdi potrebu obavljanja hitnih popravaka dužan je iste poduzeti odmah ili u najkraćem roku.
Nužnim popravcima smatra se poduzimanje radova kada zbog oštećenja zajedničkih dijelova i uređaja nekretnine postoji opasnost za život i zdravlje ljudi: